| Product Name | Steel Pipe / Steel Tube |
| Standard & Grade | ASTM A53 (Gr.A / Gr.B), ASTM A106 (Gr.B / Gr.C), API 5L (X42–X70), EN 10219 (S235JR / S355JR), JIS G3454 / G3456 |
| Type | Seamless / ERW / LSAW / SSAW |
| Outer Diameter (OD) | 21.3mm – 1220mm |
| Wall Thickness | 1.5mm – 50mm (customizable) |
| Length | 5.8m / 6m / 12m or custom fixed length |
| End Type | Plain End / Beveled End / Threaded & Coupled |
| Surface Treatment | Black / Varnished / Galvanized / 3LPE / FBE Coating |
| Tolerance | As per applicable ASTM / EN / API standard |
| Application | Oil & Gas Pipeline, Structural Construction, Water Transmission, Mechanical Fabrication |
| Inspection & Test | Hydrostatic Test, NDT (UT / RT), PMI, Third-Party Inspection Available |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 / 3.2 available |
| MOQ | 1 ton |
| Delivery Time | 3–45 days depending on stock & production schedule |
| Production Capacity | 100,000 tons / year |
| Loading Port | Qingdao / Shanghai / Tianjin / Ningbo / Shenzhen |
| Packaging | Bundled with steel straps, plastic caps on pipe ends, seaworthy export packing |



