| Product Name | Steel Heavy Plate / Heavy Thickness Steel Plate |
| Standards | ASTM / EN / JIS (or equivalent) |
| Typical Grades | ASTM A36 ASTM A572 Gr.50 / Gr.60 ASTM A516 Gr.60 / Gr.70 ASTM A387 EN 10025 S355JR / S355J2 EN 10225 Offshore Structural Steel Other standards and grades are available upon request. |
| Manufacturing Process | Hot Rolled |
| Thickness | 20 – 300 mm, customizable |
| Width | 1500 – 4500 mm, customizable |
| Length | 3000 – 18000 mm, customizable |
| Heat Treatment | As Rolled (AR), Normalized (N), Quenched & Tempered (Q&T) |
| Impact Test | Charpy V-notch impact test available |
| Test Temperature | 0°C / -20°C / -40°C |
| Ultrasonic Testing | Available (EN 10160 / ASTM A578) |
| Through Thickness | Z15 / Z25 / Z35 available |
| Surface Finish | Black (Mill Finish) |
| Edge Type | Mill Edge / Trimmed Edge |
| Tolerance | ±1% |
| Processing Service | Cutting, Beveling, Drilling, Welding |
| Application | Bridges & Buildings Pressure Vessels Offshore Platforms Shipbuilding Heavy Machinery |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 available |
| Packaging | Standard Seaworthy Export Packing |
| MOQ | 1 ton |
| Delivery Time | 3–45 days, depending on stock and order quantity |
| Loading Port | Qingdao, Shanghai, Tianjin, Ningbo, Shenzhen |



